(Видео) Земјотрес од 7,1 степени според Рихтер

Од вака јакиот земјотрес погинати се најмалку 85 лица, а над стотина се повредени.


Земјотрес со јачина од 7,1 степен според Рихтер ја погоди централната област Филипини, недалеко од туристичката област Себу.
Центарот за предупредување објавил дека не постои можност од цунами.
Резултатите од земјотресот се 85 лица мртви до овој момент и се очекува бројот да се зголеми, бидејќи спасувачките екипи се на терен и бараат под рушевините уште лица, кои можеби се затрупани.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published.