Во американските воздушни напади досега убиени 1.600 џихадисти

Во соопштението се наведува дека речиси сите загинати биле џихадисти од ИД и од сириската филијала на Ал Каеда, Ал Нусра Фронт. Најголем број од загинатите се Сиријци, а меѓу нив 62 биле цивили.

Во нападите убиени се 73 борци на Ал Нусра Фронтот, како и еден припадник на сириска бунтовничка група, кој бил заробеник на ИД. Воздушните напади врз позициите на џихадистите во Сирија почнаа на 23 септември.

Leave a Reply

Your email address will not be published.