Вајадолид за нов шеф на стручниот штаб го нагласи Хуан Игасио Мартинес.

Мартинес на оваа позиција ќе го замени Мирослав Ѓукиќ, кој ја превзема екипата на Валенсија.
Со 48 години Мартинес, беше досегашен тренер на Леванте, тој во својот договор потпиша дека е обврзан на клупата на Вајадолид да биде две години во можност да се продолжи овој договор.
Вајадолид оваа сезона заврши на 14 позиција во првата шпанска лига или позната како Примера.
Мартинес предјавноста ќе биде официјално промовиран денес. Челниците на Леванте не сакале да го продолжат договорот со Мартинес, поради незадоволството на челниците од освоеното 11 место во Примера, и после Мартинес на клупата на Леванте е сместен бившиот тренер на Севиља, Депортиво и Атлетико Билбао, Хоаким Капароса.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.