Кои 12 кошаркари ќе ја претставуваат Македонија на турнирот

Во составот на Македонија се наоѓаат: Александар Костоски, Дарко Соколов, Марко Симоновски, Бојан Трајковски, Владимир Брчков, Кристијан Николов, Стојан Ѓуроски, Бојан Крстевски, Горјан Марковски, Александар Штерјов, Димитар Караџовски и Синиша Аврамовски.
Другите два натпревара од групната фаза, против Алжир и домаќинот Турција, македонската репрезентација ќе ги одигра утре и в петок.
Покрај овие репрезентации кои се дел од групата А, на турнирот настапуваат и селекциите на Србија, Тунис и Италија.
Првопласираните две репрезентации од двете групи обезбедуваат пласман во полуфиналето.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.