Три македонски тима во Лига Европа

Во првата фаза од квалификациите настапуваат 76 тима, а Македонија ќе ја претставуваат три екипи Металург, Хоризонт Турново и победникот на Купот, Тетекс.

Меѓу потенцијалните противници на нашите претставници се Розенборг, Левски Софија, Војводина, Жилина, Малме и Хонвед.

Лига Европа – квалитативни групи:

Сад 1: Розенборг (Норвешка), Жилина (Словачка), Левски Софија (Бугарија), Видеотон (Унгарија), Вентспилс (Летонија), Тромзо (Норвешка), Актобе (Казахстан), Динамо Минск (Белорусија), Сент Патрик (Република Ирска), Гарабаг (Азербејџан), Војводина (Србија), Малме (Норвешка), Сараево (БиХ), Астра (Романија), Рејкјавик (Исланд), Дуделанж (Луксембург), Интер Турку (Финска), Дачија Кишињев (Молдавија), Левадија (Естонија), Линфилд (Северна Ирска), Хонвед (Унгарија), Валета (Малта), Диферданж (Луксембург), Металург Лиепаја (Летонија), Гефле (Шведска), Пјуник (Ерменија), Зрињски Мостар (БиХ), Интер Баку (Азербејџан), Сконто Рига (Летонија), Судува (Литванија), Вадуз (Лихтенштајн), Флора Талин (Естонија), Хазар (Азербејџан), Торшавн (Фарски Острови), Рудар Плевља (Црна Гора), Турку (Финска), Брејдаблик (Израел), Ботев Пловдив (Бугарија)

Сад 2: Домжале (Словенија), Гленторан (Северна Ирска), МЕТАЛУРГ (Македонија), Милсами (Молдавија), Цеље (Словенија), Торпедо Кутаиси (Грузија), ТЕТЕКС (Македонија), Иртиш (Казахстан), Женес Еш (Луксембург), Крусејдерс (Северна Ирска), Санта Колома (Андора), Чикура (Грузија), Жалгирис (Литванија), Мариехамн (Финска), Мика (Ерменија), Вестеманејар (Исланд), Челик Никшиќ (Црна Гора), Хибернијанс (Малта), Слиема (Малта), Тираспол (Молдавија), Дрогеда Јунајтед (Република Ирска), Транс Нарва (Естонија), Круоја (Литванија), Гандзасар (Ерменија), Астана (Казахстан), Лачи (Албанија), Теута (Албанија), Викингур (Фарски Острови), Младост Подгорица (Црна Гора), ТУРНОВО (Македонија), Санта Колома (Андора), Кукеш (Албанија), Фуглафјордур (Фарски Острови), Ербас (Велс), Престатин (Велс), Бала Таун (Велс), Ла Фјорита (Сан Марино), Либертас (Сан Марино)

Натпреварите од првото коло во квалификациите од Лига Европа ќе се одиграат на четврти следниот месец, а реваншите на програмата се седум дена подоцна.

Мечевите од втората фаза според календарот се играат на 18 и 25 јули.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.