Реакција на “Плоштад слобода” за синоќешната полициска акција

Се огласи невладината “Плоштад слобода” која како што пренесува А1on чинот го смета за вандалски и спротивно на демократските принципи и дека не станува збор само за паркот и зеленилото туку за слободата на говор и постапувањето кон сите оние кои имаат став спротивен на оној кој го застапува оваа власт.

 

На паркобраните во полиција им соопштиле дека се се уапсени поради нарушување на јавниот ред и мир,и дека мораат да останат во станица оти на полицајците така им било наредено. „Плоштад слобода“ најави дека за случајот ќе биде запознаен и дипломатскиот кор во земјава.

 

извор: А1on

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.