Финскиот возач на Формула 1 Кими Раиконен е на чекор да се врати во Ферари

Раиконен ја одби понудата на Ред Бул, понуда која ако ја прифатеше Раиконен ќе требаше од наредна сезона да го замени Марк Вебер. Раиконен ја демантира шпекулацијата за негово наводно продолжување на договорот со Лотус.
Една од главните причини за преминување или заминување на Раиконен од лотус и преминување во Ферари е заминувањето од Лотус во Ферари на еден од главните инжињери Џејмс Алисон.
Раиконен беше член на италијанскиот тим од 2007 до 2009 година.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.