Од полноќ поскапува бензинот

Цената на бензините ќе порасне за 1,5 денари, така Еуросупер БС – 95 ќе се точи за 83,50 денари за литар, а Еуросупер БС – 98 за 85 денари за литар. Дизелот поскапува за 2,5 денари и новата цена ќе изнесува 73 денари.

Поскапува и екстра лесното масло за домаќинства за три денари и новата цена е 62 денари за литар. Мазутот поскапува за 1,171 денари и од полноќ ќе се продава за 42,774 денари за килограм.

Од Регулаторна објаснуваат дека зголемување се должи на повисоката цена на суровата нафта во изминативе две недели и зголемениот курс на денарот во однос на доларот.

Извор Либертас

Leave a Reply

Your email address will not be published.