Нови жртви во источна Украина – не се почитува примирјето

Во меѓувреме, проруските сепаратисти од така наречената Доњецка народна република соопштија дека силите на Киев 19 пати го прекршиле примирјето во последното деноноќие. Тие тврдат дека цели на украинската армија биле селото Спартак и аеродромот во Доњецк. Нема информации за настрадани цивили, но оштетени се домовите на цивилите.
Началникот на штабот на Народната милиција во Луганската народна република Сергеј Козлов ја обвини украинската армија дека не ги го почитува Договорот од Минск и не повлекла една петтина од тешкото оружје од линијата на фронтот.

Leave a Reply

Your email address will not be published.