Како ќе заврши аферата „ПУЧ“

Груевски, Јанкуловска и Зврлевски ќе поднесат оставка, Заев ќе оди во затвор, или место пуч ќе биде пуф

Што мислите како ќе заврши шпионската афера во Македонија? Премиерот Груевски, министерката Јанкуловска и јавниот обвинител Зврлевски ќе поднесат неотповикливи оставки, или лидерот на опозицијата Заев ќе заврши во затвор. Бидете спокојни. Ќе нема завршница како и сите наши афери. Но, прво да видиме што се случува во најважната институција на системот при вакви скандали.

„Мукла Мара“ во Јавното обвинителство додека силно одекнува жестоката кампања на власта низ строго контролираните медиуми дека МВР ја спаси Македонија од преврат. Сус пуст, ни збор, ни „А“ ни „Б“, преку ноќ онеме јавниот обвинител Марко Зврлевски за тоа дали тој дал налог за фотосесија на Груевски и на Заев во премиерскиот кабинет уште во септември лани. Молчи покорно Зврлевски, се разбира, во интерес на истрагата и за тоа дали шпионските тајни снимки што ги усликало фотомајсторчето на министерката Јанкуловска сами излегоа од неговата фиока, или министерката по грешка, наместо кај него, ги испратила и во Сител, па однекаде пристигнаа на социјалните мрежи и на увид на целиот свет за големиот успех како се спречува пуч со три уапсени политички маргиналци, три конфискувани компјутери и два празни пиштоли. Ако излезе пак друга снимка, да речеме од експлозијата на Заев, молкот на Зврлевски ќе престане и ќе следуваат нови апсења.

Си велам дали обвинителот Марко Зврлевски ќе поднесе оставка и ќе каже јавно дека згрешил неговиот покоен колега Александар Прчевски кога пред целата јавност рече дека е „последната будала“ што се занимава со оваа работа во Македонија. За голема жал, тогаш го исмевавме Прчевски кој со таа реченица ја кажа можеби најхрабрата изјава што еден обвинител ја дал во Македонија за притисоците што му ги вршела политиката за многу помали дела отколку спречување, или лажно фингирање на државен удар. Прчевски на своја сметка во суштина соопшти дека нема демократска држава без владеење на правото, без институционална контрола на власта.

Секој ден продолжува со несмалено темпо во живо да се прикажува шпионскиот трилер, како што обзнани премиерот Груевски. Но, покрај филмот на власта, паралелно тече уште еден нем филм, хорор кој е помалку видлив, но многу пострашен, а тоа обвинителот Зврлевски многу подобро го разбира од простосмртните граѓани. Знае Зврлевски дека еден ден ќе се дознае вистината како лидерот на опозицијата стана безбедносно опасен човек кој го урива уставниот поредок во спрега со странски разузнавачки служби, и тоа уште пред првата средба со премиерот во септември. Зврлевски добро знае колкаво кривично дело се снимањето и прислушувањето во премиерскиот кабинет ако опасноста по уставниот поредок е политичка ујдурма поради страв да не се изгуби власта. Знае јавниот обвинител добро кога застаруваат предметите за кршење на Уставот и загрозување на демократијата и слободата, на човековите права и за злоупотреба на власта и на институциите на системот во партиски цели, како што знае кога предметите застаруваат за организиран криминал.

Има тука уште многу работи кои се наѕираат од оваа шпионска афера која ја сервира власта, за да ги пресретне сознанијата на лидерот на опозицијата засега познати во јавноста само како „бомбата на Заев“ чиј фитил одамна гори, ама нема експлозија. Од првиот ден ми беше јасно дека пучот на Заев ќе биде само пуф и дека бомбата ќе му експлодира во џеб и тоа го напишав повеќе пати. Ако сознанијата што ги има не ги соопшти јавно, а се од интерес на јавноста, не можат да бидат политички капитал. Помалку е важно како до нив дошол, дури и ако прекршил одреден закон, ако има цврсти докази дека се точни. Сега откако е осуден пред судење и откако премиерот го закажа судскиот процес преку конференција за печат и откако лично Груевски се пријави за крунски сведок и откако, што се вели, веќе му е напишана пресудата, крајно време е Заев да каже пред јавноста што беше тоа што толку многу ги вознемири и премиерот и неговите поданици.

Во демократска и правна држава, по една ваква афера на спречен државен удар и од нефрлена, или фрлена бомба на лидерот на опозицијата сеедно, можна е само следната разврска. Или партиите на власт ќе дадат друг премиер до следните избори кои мора да бидат слободни, или Зоран Заев ќе си замине во Струмица да си го тера бизнисот. Толку за политичката одговорност, другата одговорност ќе ја каже судот.

Така е кај што владее правото, кај што има критичка јавност и кај што институциите на системот функционираат, кај што има обвинител со мадиња и независно судство. Кај нас аферата ќе заврши како и сите афери досега. Без епилог. Заев ќе биде осуден во зависност од тоа колку ќе му треба на Груевски да го спречи падот на Владата. Ќе бидат осудени и веќе уапсените „пучисти“ како колатерална штета, онолку колку што лежеле во притвор. Од власта никој нема да понесе одговорност, ниту пак некој ќе биде сменет. Македонија ќе си остане таму кај што е, меѓу последните тврди режими во Европа.

Секој друг поинаков крај на оваа драма би ме радувал со бланко дозвола да бидам исмеан поради мојата погрешна проценка.

Извор УТРИНСКИ

Leave a Reply

Your email address will not be published.