Исинбаева по трет пат светска шампионка

По Осака и Хелсинки ова е нејзина трета титула. Во Даегу 2011 година имаше пех не успеа да оствари ниту еден скок, покрај тоа има и две олимписки титули, од Атина и Пекинг, и светскиот рекорд е во нејзина сопственост 5.06 метри.

До второто место дојде Американката Џенифер Сур со 4.82, исто токлу имаше и Јерисеи Силва од Куба но со послаба серија и се закити со бронзата.

Leave a Reply

Your email address will not be published.