Храна која го подобрува расположението

1. Чоколада
Сите сме слушнале дека чоколадото е најдобар лек за тагата. Тоа содржи антиоксидант кој делува на расположението исто како и антидепресивите.
2. СЛадолед
Сладоледот делува на ист начин како и чоколадото, а може дури и подобро бидејќи може да ве олади во моменти на стрес. Истражувачите докажале дека лажичка сладолед има моментално дејство врз мозокот, го намалува чувството на разочарувањ и неуспех.
3. Кашкавал
Кашкавалот, бидејќи е млечен производ, содржи голема количина протеини. Млекото во него помага мозокот да формира серотонин. Ова супстанца има моќ да ве смири, да го намали стресот и да го подобри расположението.
4. Овошје
Ако не сте расположени, ананасот, портокалот, бананите, боровинката и јагодата ќе ви помогнат. Свежото овошје е богато со антиоксиданси и витамин Ц. Тоа ви го освежува умот и ве праи повесели и порасположени.
5. Ореви
Оревите, бадемите и сончогледот се совршени за поправање на расположението. Содржат протеини и влакна, минерали и омега 3 киселини. Овие хранливи материи моментално влијаат на расположението.
 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.