Грција формално побарала од ЕУ продожување на програмата

„Добивме барање од Атина за шетсмесечно продолжување на програмата за помош“, напишал Дајселблум на својот Твитер профил, пренесува Ројтерс.
Меѓународните кредитори побарале од новата грчка влада да продолжат со постоечкиот програм за помош, но официјална Атина го одбила тој предлог, наведувајки дека ќе бара друг кредитен аранжман.
Меѓутоа како што изјавил еден неименуван извор од владата на Атина, Грција со денешното формално барање од Европската Уинија за продолжување на програмата за помош со која владата на премиерот Алексис Ципрас ќе им овозможи додатно време за изработка на нова програма и реформи, поинаква од досегашната програма и ригорозните мерки на штедење.

Leave a Reply

Your email address will not be published.