Би би си направи паника – по грешка објави дека кралицата Елизабета почина

– ИТНО: кралицата Елизабета е примена во болницата „Крал Едвард Седми“ во Лондон. Наскро следи соопштение на Би-Би-Си, напиша по грешка на Твитер новинарката Ахмен Хаваџа, која работи во сервисот на урду јазик.

 

Веста набрзо ја презеле американската телевизија Си-Ен-Ен и германскиот весник „Билд“, по што Хаваџа „по грешка“ објавува: „Кралицата Елизабета почина“.

По предизвиканата паника, Хаваџа ги избришала двете пораки на Твитер и напишала: „Лажна узбуна. Ги избрашав двете претходни пораки“.

– Тоа е несолена шега. Се извинувам, напиша дополнително Хаваџа на Твитер.

Пораката за „смртта на кралицата“ била објавена во време кога таа навистина се наоѓала во болница, но на редовен рутински систематски преглед.

 

Во своето извинување до јавноста Би-Би-Си нагласи дека инцидентот се случил во „рамки на техничка проба во врска со известување за смртта“ на кралицата.

 

Извор: Економски

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.